Dla rodziców

Proste testy słuchu dopasowane do wieku Twojego dziecka

Nie słucha?
Czy nie słyszy?

Mamo, Tato!

Zdarzają Wam się wątpliwości związane ze słuchem Waszego dziecka? Być może często prosi o powtórzenie lub nie odwraca głowy w kierunku waszego głosu? Zastosujecie domowy test na sprawdzenie słuchu Waszego malucha - łatwy, szybki i niewymagający. Jeśli cokolwiek Was zaniepokoi, skonsultujcie to z lekarzem.

Sprawdź, co słyszy Twoje dziecko

W jakim wieku jest twoje dziecko? Wybierz przycisk i sprawdź słuch swojego malucha.

U niemowlaka między 2. a 12. miesiącem życia da się sprawdzić, czy reaguje on na głośne dźwięki. W tym celu możemy nagle głośniej nastawić radio, mocno zaklaskać tuż obok główki maluszka czy zastukać łyżeczką w szklankę i obserwować reakcję. Dziecko powinno się poruszyć, wyprężyć ciałko lub zmrużyć oczy, co jest oznaką, że dźwięki do niego docierają. W wieku powyżej 10 miesięcy maluchy zaczynają poruszać się, gdy usłyszą rytm muzyki.

W wieku 13-24 miesięcy, maluszek powinien już rozumieć kierowane do niego proste polecenia i reagować na nie. Możemy na przykład zapytać go, gdzie ma nosek, oczko, usta i obserwować, czy prawidłowo wskaże je palcem. Poprośmy też dziecko, by podało nam ulubioną zabawkę. Jeśli usłyszy nasze polecenie, zrobi to bez wahania. Zwróćmy też uwagę, czy maluszek usiłuje składać po dwa proste słowa, na przykład: "Chodź pa-pa", "Am ma", "Am nie".

Dziecko około 2. roku życia powinno już radzić sobie ze zrozumieniem bardziej złożonych poleceń. Możemy je na przykład poprosić: "Daj mi misia", "Połóż lalkę na łóżku" i obserwować, czy dobrze wykonało naszą prośbę. Maluszek, który ma 2 latka, powinien już umieć samemu zadawać proste pytania typu: "Mama gdzie?", "Gdzie lala?".

W wieku około 3 lat dziecko powinno dobrze słyszeć dźwięki o umiarkowanym natężeniu. By to sprawdzić, zawołajmy je z drugiego pokoju, ustawmy cicho radio lub telewizor. Dziecko nie powinno mieć problemu z usłyszeniem takich dźwięków. W tym wieku maluch umie już w dużej mierze odpowiadać na proste pytania i używać dłuższych zdań.

Powyżej 4. roku życia dziecko powinno już mieć odpowiedni zasób słów i z łatwością porozumiewać się z rówieśnikami oraz dorosłymi. Dodatkowo po wysłuchaniu dłuższych wypowiedzi, takich jak bajka czy wierszyk, powinno prawidłowo odpowiadać na proste pytania dotyczące ich treści. 4-latka poproś, aby na obrazkach wskazał konkretne rysunki. Dziecko 6-letnie powinno być w stanie powtórzyć słowa, które mówisz do niego szeptem z odległości 3-5 metrów.

Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoiło, skonsultuj to z lekarzem.

Gdzie kupić Vaxol >

Pamiętaj o prawidłowej higienie uszu!

Higiena to najważniejszy element profilaktyki, jeśli chodzi o zdrowie narządu słuchu dziecka! Nadmiar woskowiny w kanale słuchowym może zakłócać prawidłowy odbiór dźwięków.

Wypracowanie zdrowych nawyków związanych z higieną uszu, może zapobiegać przyszłym problemom ze słuchem.

Dla rodziców

Codzienna pielęgnacja

Kąpiele w basenie, jeziorze, morzu są atrakcją dla dzieci w każdym wieku. Aby zabezpieczyć uszka przed dostaniem się wody do ich wnętrza, należy przed pójściem nad wodę zastosować pojedynczą dawkę Vaxolu do każdego ucha. Oliwa z oliwek zawarta w preparacie utworzy ochronny film lipidowy, zabezpieczający ucho przed dostaniem się wody, która w połączeniu z woskowiną i ciepłem panującym wewnątrz ucha, może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów.

Dla rodziców

Zatkane uszko

Jeżeli ze względu na nadmiar zgromadzonej woskowiny utworzy się korek woskowinowy, mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: ból, swędzenie, niedosłuch. Często ten problem ma miejsce tuż po kąpieli w wyniku pęcznienia woskowiny. Należy wtedy jak najszybciej udać się do lekarza. Przed wizytą, chcąc zadbać o łatwiejszy zabieg płukania ucha, warto zastosować Vaxol - 1 lub 2 dawki dwa razy dziennie przez kilka dni. Dzięki niemu woskowina zostanie zmiękczona, a przewód słuchowy odpowiednio natłuszczony, co ułatwi usunięcie korka woskowinowego.

Social links
Zamknij
Zobacz naszego bloga
Blog na Ucho
Instagram
Facebook
Czytaj opinie o Vaxol
Opinie